ERA-2AEB2151X
Mfr.Part #
ERA-2AEB2151X
Description
RES SMD 2.15KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
63mW
12 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
63mW
Packing Method :
TR, PUNCHED
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Series :
ERA-2A
Voltage - Rated DC :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
406.4μm
Resistance :
2.15kOhm
Voltage - Rated :
50V
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
Unknown
Construction :
Chip
Feature :
Automotive AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
ERA-2AEB2151X
Panasonic ERA-2AEB2151X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 2.15kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C