ERA-2AEB2101X
Mfr.Part #
ERA-2AEB2101X
Description
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Contact Plating :
Tin
Pbfree Code :
yes
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Construction :
Chip
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Rated :
25V
Packing Method :
TR, PUNCHED
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Mount :
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
12 Weeks
Case Code (Imperial) :
Resistance :
2.1kOhm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Power Dissipation :
63mW