ERA-2AEB2100X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2AEB2100X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
381
In Stock :
381
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.1%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistance :
210Ohm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Series :
ERA-2A
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
Chip
Feature :
Automotive AEC-Q200
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Working Voltage :
50V
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, PUNCHED
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Published :
2014
Datasheets
ERA-2AEB2100X
Panasonic ERA-2AEB2100X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 210Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C