ERA-2AEB2052X
Mfr.Part #
ERA-2AEB2052X
Description
RES SMD 20.5KOHM 0.1% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Free :
Lead Free
Military Standard :
Not
Voltage - Rated DC :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Weight :
793.786648μg
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
20.5kOhm
Height :
406.4μm
REACH SVHC :
Unknown
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Voltage - Rated :
25V
Depth :
500μm
Max Power Dissipation :
63mW
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Datasheets
ERA-2AEB2052X
Panasonic ERA-2AEB2052X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 20.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C