ERA-2AEB2051X
Mfr.Part #
ERA-2AEB2051X
Description
RES SMD 2.05KOHM 0.1% 1/16W 0402
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
406.4μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
Chip
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Lead Free :
Lead Free
REACH SVHC :
Unknown
Packing Method :
TR, PUNCHED
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
25V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Power Dissipation :
63mW
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
2.05kOhm
AEC-Q200
Datasheets
ERA-2AEB2051X
Panasonic ERA-2AEB2051X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 2.05kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C