ERA-2AEB2050X
Mfr.Part #
ERA-2AEB2050X
Description
RES SMD 205 OHM 0.1% 1/16W 0402
Construction :
Chip
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistance :
205Ohm
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, PUNCHED
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
Height :
406.4μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Thin Film
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
50V
Max Power Dissipation :
63mW
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
ERA-2AEB2050X
Panasonic ERA-2AEB2050X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 205Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C