ERA-2AEB201X
Mfr.Part #
ERA-2AEB201X
Description
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Construction :
Chip
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Metric) :
Resistance :
200Ohm
Packing Method :
TR, PUNCHED
JESD-609 Code :
e3
Weight :
793.786648μg
Published :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Max Power Dissipation :
63mW
Automotive AEC-Q200
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Depth :
500μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Voltage - Rated DC :
25V
Voltage - Rated :
25V
Height :
350μm
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±0.1%
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
ERA-2AEB201X
Panasonic ERA-2AEB201X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 200Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C