ERA-2AEB1962X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1962X
Description
RES SMD 19.6KOHM 0.1% 1/16W 0402
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Chip
Packing Method :
TR, PUNCHED
WRAPAROUND
Published :
Max Power Dissipation :
63mW
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height :
406.4μm
Voltage - Rated DC :
50V
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
19.6kOhm
Voltage - Rated :
50V
REACH SVHC :
Unknown
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Datasheets
ERA-2AEB1962X
Panasonic ERA-2AEB1962X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 19.6kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C