ERA-2AEB1960X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1960X
Description
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/16W 0402
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Weight :
793.786648μg
Published :
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Series :
ERA-2A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
196Ohm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
50V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height :
406.4μm
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Metric) :
STANDARD: IEC60115-8
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Power Dissipation :
63mW
Voltage - Rated DC :
50V
Feature :
Automotive AEC-Q200
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
RECTANGULAR
REACH SVHC :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Datasheets
ERA-2AEB1960X
Panasonic ERA-2AEB1960X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 196Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C