ERA-2AEB1912X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2AEB1912X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 19.1KOHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, PUNCHED
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mount :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Feature :
Automotive AEC-Q200
Contact Plating :
Tin
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
63mW
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Voltage - Rated DC :
50V
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated :
50V
Published :
Composition :
Thin Film
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
19.1kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W