ERA-2AEB1911X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1911X
Description
RES SMD 1.91KOHM 0.1% 1/16W 0402
yes
Height :
406.4μm
Resistance :
1.91kOhm
REACH SVHC :
Unknown
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Imperial) :
Thin Film
Voltage - Rated :
25V
Lead Free :
Lead Free
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Metric) :
Mount :
AEC-Q200
Military Standard :
Not
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Published :
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
WRAPAROUND
Depth :
500μm
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
63mW
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
ERA-2AEB1911X
Panasonic ERA-2AEB1911X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 1.91kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C