ERA-2AEB1872X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1872X
Description
RES SMD 18.7KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Height :
406.4μm
Series :
ERA-2A
Power Rating :
63mW
Packing Method :
TR, PUNCHED
Voltage - Rated DC :
50V
Mount :
Surface Mount
Resistance :
18.7kOhm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
REACH SVHC :
Unknown
Lead Free :
Lead Free
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Weight :
793.786648μg
Automotive AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.1%
Published :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
ERA-2AEB1872X
Panasonic ERA-2AEB1872X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 18.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C