ERA-2AEB1871X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1871X
Description
RES SMD 1.87KOHM 0.1% 1/16W 0402
Tolerance :
±0.1%
Composition :
Thin Film
Power Rating :
62.5mW
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
1.87kOhm
12 Weeks
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packing Method :
TR, PUNCHED
Case Code (Metric) :
Tape and Reel (TR)
Height :
406.4μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Mount :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Working Voltage :
50V
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
ERA-2AEB1871X
Panasonic ERA-2AEB1871X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 1.87kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C