ERA-2AEB183X
Mfr.Part #
ERA-2AEB183X
Description
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
420
In Stock :
420
Tolerance :
±0.1%
REACH SVHC :
Unknown
Case Code (Metric) :
1005
Voltage - Rated DC :
25V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Contact Plating :
Tin
Height :
350μm
Max Power Dissipation :
63mW
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
50V
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Military Standard :
Not
Construction :
Chip
Depth :
500μm
Resistance :
18kOhm
Power Rating :
63mW
Case Code (Imperial) :
0402
Published :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
ERA-2AEB183X
Panasonic ERA-2AEB183X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 18kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C