ERA-2AEB182X
Mfr.Part #
ERA-2AEB182X
Description
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/16W 0402
Height :
406.4μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
1.8kOhm
STANDARD: IEC60115-8
Military Standard :
Not
Depth :
500μm
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
25V
Max Power Dissipation :
63mW
Voltage - Rated DC :
25V
Tolerance :
±0.1%
2
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, PUNCHED
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
ERA-2AEB182X
Panasonic ERA-2AEB182X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 1.8kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
Description: The Panasonic ERA-2AEB182X is a surface mount chip resistor with a resistance value of 1.8K ohms and a tolerance of 0.1%. It has a power rating of 1/16W and a size of 0402.
Features:
- High precision resistance value of 1.8K ohms with 0.1% tolerance