ERA-2AEB1821X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1821X
Description
RES SMD 1.82KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
1.82kOhm
Height :
406.4μm
Tolerance :
±0.1%
Termination :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Packing Method :
TR, PUNCHED
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Published :
AEC-Q200
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
63mW
Series :
ERA-2A
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
FIXED RESISTOR
Power Rating :
63mW
Datasheets
ERA-2AEB1821X
Panasonic ERA-2AEB1821X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 1.82kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C