ERA-2AEB1782X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2AEB1782X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 17.8KOHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, PUNCHED
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
REACH SVHC :
Unknown
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
63mW
Series :
ERA-2A
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated :
50V
Resistance :
17.8kOhm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Case Code (Imperial) :
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Mount :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Automotive AEC-Q200
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Construction :
Chip
Height :
406.4μm
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
63mW
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Termination :
SMD/SMT
Contact Plating :
Tin
Composition :
Thin Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
ERA-2AEB1782X
Panasonic ERA-2AEB1782X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 17.8kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
Description: The Panasonic Chip Resistor - Surface Mount ERA-2AEB1782X is a 0402-sized thin film resistor with a resistance value of 17.8K Ohms and a tolerance of 0.1%. It has a power rating of 1/16W and a temperature coefficient of ±25ppm/°C. The resistor is molded and comes in a punched carrier tape and reel (T/R) package.
Features:
- 0402-sized thin film resistor
- Resistance value of 17.8K Ohms
- Tolerance of 0.1%
- Power rating of 1/16W
- Temperature coefficient of ±25ppm/°C