ERA-2AEB1742X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1742X
Description
RES SMD 17.4KOHM 0.1% 1/16W 0402
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated DC :
50V
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
Max Power Dissipation :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
17.4kOhm
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C