ERA-2AEB1740X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1740X
Description
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
50V
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
174Ohm
Datasheets
ERA-2AEB1740X
Panasonic ERA-2AEB1740X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 174Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C