ERA-2AEB1692X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1692X
Description
RES SMD 16.9KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Military Standard :
Not
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
63mW
STANDARD: IEC60115-8
Published :
Voltage - Rated :
25V
Voltage - Rated DC :
50V
Construction :
Chip
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Packing Method :
TR, PUNCHED
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Depth :
500μm
Resistance :
16.9kOhm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
ERA-2AEB1692X
Panasonic ERA-2AEB1692X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 16.9kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C