ERA-2AEB1691X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1691X
Description
RES SMD 1.69KOHM 0.1% 1/16W 0402
Voltage - Rated :
25V
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
1.69kOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
REACH SVHC :
Unknown
Max Power Dissipation :
63mW
Height :
406.4μm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated DC :
50V
TR, PUNCHED
Published :
Datasheets
ERA-2AEB1691X
Panasonic ERA-2AEB1691X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 1.69kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C