ERA-2AEB1690X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1690X
Description
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/16W 0402
Max Power Dissipation :
63mW
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated DC :
50V
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Weight :
793.786648μg
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
169Ohm
Datasheets
ERA-2AEB1690X
Panasonic ERA-2AEB1690X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 169Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C