ERA-2AEB1652X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1652X
Description
RES SMD 16.5KOHM 0.1% 1/16W 0402
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Power Dissipation :
63mW
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.1%
Height :
406.4μm
Resistance :
16.5kohm
Voltage - Rated DC :
50V
Voltage - Rated :
25V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
ERA-2AEB1652X
Panasonic ERA-2AEB1652X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 16.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C