ERA-2AEB1650X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2AEB1650X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 165 OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
REACH SVHC :
Unknown
Feature :
Automotive AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
50V
Construction :
Chip
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
JESD-609 Code :
e3
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistance :
165Ohm
Mount :
Surface Mount
Weight :
793.786648μg
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Packing Method :
TR, PUNCHED
Tolerance :
±0.1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Imperial) :
Height :
406.4μm
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
ERA-2A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Thin Film
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Number of Terminations :
2
Datasheets
ERA-2AEB1650X
Panasonic ERA-2AEB1650X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 165Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C