ERA-2AEB163X
Mfr.Part #
ERA-2AEB163X
Description
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
335
In Stock :
335
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
25V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
0402
Contact Plating :
Tin
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
REACH SVHC :
No SVHC
Resistance :
16kOhm
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.1%
0402 (1005 Metric)
Depth :
500μm
Case Code (Metric) :
1005
Power Rating :
63mW
Military Standard :
Not
Published :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount
Voltage - Rated :
50V