ERA-2AEB162X
Mfr.Part #
ERA-2AEB162X
Description
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/16W 0402
Power Rating :
63mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height :
406.4μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Tin
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Power Dissipation :
63mW
Voltage - Rated :
25V
Depth :
500μm
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Military Standard :
Not
Resistance :
1.6kOhm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated DC :
25V
Datasheets
ERA-2AEB162X
Panasonic ERA-2AEB162X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 1.6kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C