ERA-2AEB1622X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2AEB1622X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 16.2KOHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Case Code (Imperial) :
Feature :
Automotive AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Construction :
Chip
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, PUNCHED
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated DC :
50V
Series :
ERA-2A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
Published :
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
16.2kOhm
REACH SVHC :
Unknown
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
63mW
ECCN Code :
EAR99
Height :
406.4μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
ERA-2AEB1622X
Panasonic ERA-2AEB1622X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 16.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C