ERA-2AEB1621X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1621X
Description
RES SMD 1.62KOHM 0.1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thin Film
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
50V
AEC-Q200
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
ERA-2A
Weight :
793.786648μg
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
25V
Max Power Dissipation :
63mW
0402 (1005 Metric)
REACH SVHC :
Unknown
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
1.62kOhm
Datasheets
ERA-2AEB1621X
Panasonic ERA-2AEB1621X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 1.62kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C