ERA-2AEB1620X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1620X
Description
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/16W 0402
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
REACH SVHC :
Unknown
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Free :
Lead Free
Construction :
RECTANGULAR
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
162Ohm
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Series :
ERA-2A
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
ERA-2AEB1620X
Panasonic ERA-2AEB1620X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 162Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C