ERA-2AEB161X
Mfr.Part #
ERA-2AEB161X
Description
RES SMD 160 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Mounting Feature :
Surface Mount
Working Voltage :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Surface Mount :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, PUNCHED
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Thin Film
Series :
ERA-2A
Resistance :
160Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
Chip
Number of Terminations :
2
Datasheets
ERA-2AEB161X
Panasonic ERA-2AEB161X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 160Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C