ERA-2AEB1582X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1582X
Description
RES SMD 15.8KOHM 0.1% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Voltage - Rated DC :
50V
Power Rating :
63mW
TR, PUNCHED
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Tin
Automotive AEC-Q200
REACH SVHC :
Unknown
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
15.8kOhm
Voltage - Rated :
25V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Max Power Dissipation :
63mW
Datasheets
ERA-2AEB1582X
Panasonic ERA-2AEB1582X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 15.8kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C