ERA-2AEB1581X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1581X
Description
RES SMD 1.58KOHM 0.1% 1/16W 0402
Max Power Dissipation :
63mW
Voltage - Rated DC :
50V
JESD-609 Code :
e3
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
0402 (1005 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
63mW
REACH SVHC :
Unknown
Resistance :
1.58kOhm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
WRAPAROUND
Datasheets
ERA-2AEB1581X
Panasonic ERA-2AEB1581X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 1.58kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C