ERA-2AEB1580X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1580X
Description
RES SMD 158 OHM 0.1% 1/16W 0402
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Composition :
Thin Film
Working Voltage :
50V
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistance :
158Ohm
yes
Mounting Feature :
WRAPAROUND
Datasheets
ERA-2AEB1580X
Panasonic ERA-2AEB1580X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 158Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C