ERA-2AEB1542X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1542X
Description
RES SMD 15.4KOHM 0.1% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
62.5mW
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
50V
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
63mW
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
15.4kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
ERA-2AEB1542X
Panasonic ERA-2AEB1542X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 15.4kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C