ERA-2AEB1540X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1540X
Description
RES SMD 154 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Working Voltage :
50V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
154Ohm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
ERA-2AEB1540X
Panasonic ERA-2AEB1540X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 154Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C