ERA-2AEB153X
Mfr.Part #
ERA-2AEB153X
Description
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/16W 0402
Tolerance :
±0.1%
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
25V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
15kOhm
Max Power Dissipation :
63mW
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Height :
350μm
Power Rating :
63mW
Published :
Contact Plating :
Tin
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Mount :
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Series :
ERA-2A
REACH SVHC :
Unknown
Feature :
Automotive AEC-Q200
Voltage - Rated :
25V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
Not
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Depth :
500μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Packing Method :
TR, PUNCHED
Construction :
Chip
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
ERA-2AEB153X
Panasonic ERA-2AEB153X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 15kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C