ERA-2AEB152X
Mfr.Part #
ERA-2AEB152X
Description
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
STANDARD: IEC60115-8
Case Code (Metric) :
1005
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated :
25V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
yes
Max Power Dissipation :
63mW
WRAPAROUND
Depth :
500μm
ERA-2A
Power Rating :
63mW
Mount :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Voltage - Rated DC :
25V
Military Standard :
Not
Packing Method :
TR, PUNCHED
Published :
2007
Tolerance :
±0.1%
Construction :
Chip
Case Code (Imperial) :
Ratings :
AEC-Q200
Height :
350μm
Resistance :
1.5kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Contact Plating :
Tin
Datasheets
ERA-2AEB152X
Panasonic ERA-2AEB152X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 1.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
Description: The Panasonic Chip Resistor - Surface Mount ERA-2AEB152X is a 0402 size, 1.5K ohm, 0.1% tolerance, 1/16 watt resistor.