ERA-2AEB151X
Mfr.Part #
ERA-2AEB151X
Description
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
63mW
Factory Lead Time :
12 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
350μm
Power Rating :
63mW
Ratings :
AEC-Q200
Depth :
500μm
Construction :
RECTANGULAR
Military Standard :
Not
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Automotive AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Mount :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated DC :
25V
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
25V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Resistance :
150Ohm
Lead Free :
Lead Free
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
yes
Published :
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
ERA-2AEB151X
Panasonic ERA-2AEB151X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 150Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C