ERA-2AEB1471X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1471X
Description
RES SMD 1.47KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Composition :
Thin Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Series :
ERA-2A
Voltage - Rated :
25V
Ratings :
AEC-Q200
Construction :
RECTANGULAR
Weight :
793.786648μg
Lead Free :
Lead Free
Height :
406.4μm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
yes
Max Power Dissipation :
63mW
Resistance :
1.47kOhm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mount :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
REACH SVHC :
Unknown
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
ERA-2AEB1471X
Panasonic ERA-2AEB1471X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 1.47kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C