ERA-2AEB1470X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1470X
Description
RES SMD 147 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Automotive AEC-Q200
Height :
406.4μm
Series :
ERA-2A
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TAPE, PUNCHED
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Power Dissipation :
63mW
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±0.1%
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Voltage - Rated DC :
50V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mount :
Surface Mount
Power Rating :
63mW
Resistance :
147Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
yes
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
ERA-2AEB1470X
Panasonic ERA-2AEB1470X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 147Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C