ERA-2AEB1431X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1431X
Description
RES SMD 1.43KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Free :
Lead Free
Series :
ERA-2A
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Feature :
Automotive AEC-Q200
Max Power Dissipation :
63mW
12 Weeks
Power Rating :
63mW
Weight :
793.786648μg
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
1.43kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
50V
Packing Method :
TR, PUNCHED
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
406.4μm
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
REACH SVHC :
Unknown
Construction :
Chip
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
ERA-2AEB1431X
Panasonic ERA-2AEB1431X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 1.43kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C