ERA-2AEB1430X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2AEB1430X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 143 OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
143Ohm
Working Voltage :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
ERA-2A
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Feature :
Automotive AEC-Q200
Factory Lead Time :
12 Weeks
Composition :
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, PUNCHED
Construction :
Chip
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Datasheets
ERA-2AEB1430X
Panasonic ERA-2AEB1430X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 143Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C