ERA-2AEB1402X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1402X
Description
RES SMD 14K OHM 0.1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
14kOhm
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
Thin Film
Termination :
SMD/SMT
Height :
400μm
Max Power Dissipation :
63mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Voltage - Rated DC :
50V
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
ERA-2AEB1402X
Panasonic ERA-2AEB1402X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 14kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C