ERA-2AEB1401X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1401X
Description
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
29
In Stock :
29
STANDARD: IEC60115-8
REACH SVHC :
Unknown
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Composition :
Thin Film
Height :
406.4μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
1005
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
25V
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Series :
ERA-2A
Construction :
Chip
Case Code (Imperial) :
0402
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, PUNCHED
Voltage - Rated DC :
50V
Feature :
Automotive AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Tolerance :
±0.1%
Published :
Resistance :
1.4kOhm
Datasheets
ERA-2AEB1401X
Panasonic ERA-2AEB1401X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 1.4kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C