ERA-2AEB133X
Mfr.Part #
ERA-2AEB133X
Description
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/16W 0402
STANDARD: IEC60115-8
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Series :
ERA-2A
Termination :
SMD/SMT
Height :
406.4μm
WRAPAROUND
Weight :
793.786648μg
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Composition :
Thin Film
Military Standard :
Not
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, PUNCHED
Resistance :
13kOhm
JESD-609 Code :
e3
Depth :
500μm
Voltage - Rated DC :
25V
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1%
Ratings :
12 Weeks
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated :
50V
Published :
Power Rating :
63mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Construction :
Chip
REACH SVHC :
No SVHC
Max Power Dissipation :
63mW
Datasheets
ERA-2AEB133X
Panasonic ERA-2AEB133X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 13kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C