ERA-2AEB132X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-2AEB132X
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
Resistance :
1.3kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Imperial) :
Feature :
Automotive AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Voltage - Rated DC :
25V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packing Method :
TR, PUNCHED
Published :
Composition :
Thin Film
Height :
406.4μm
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
63mW
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
Chip
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±0.1%
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated :
25V