ERA-2AEB1271X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1271X
Description
RES SMD 1.27KOHM 0.1% 1/16W 0402
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Power Dissipation :
63mW
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Series :
ERA-2A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Voltage - Rated :
25V
REACH SVHC :
Unknown
Resistance :
1.27kOhm
Datasheets
ERA-2AEB1271X
Panasonic ERA-2AEB1271X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 1.27kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C