ERA-2AEB1242X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1242X
Description
RES SMD 12.4KOHM 0.1% 1/16W 0402
Height :
406.4μm
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated DC :
50V
Packing Method :
TR, PUNCHED
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Case Code (Metric) :
Military Standard :
Not
Resistance :
12.4kOhm
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Depth :
500μm
Voltage - Rated :
25V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
ERA-2A
Contact Plating :
Tin
Datasheets
ERA-2AEB1242X
Panasonic ERA-2AEB1242X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 12.4kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
Description:
The Panasonic Chip Resistor - Surface Mount ERA-2AEB1242X is a surface mount resistor with a resistance of 12.4K ohms and a tolerance of 0.1%. It has a power rating of 1/16W and a size of 0402.
Features:
• Surface mount resistor
• Resistance of 12.4K ohms
• Tolerance of 0.1%