ERA-2AEB1241X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1241X
Description
RES SMD 1.24KOHM 0.1% 1/16W 0402
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
yes
Military Standard :
Not
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
50V
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Depth :
500μm
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
63mW
REACH SVHC :
Unknown
Resistance :
1.24kOhm
Datasheets
ERA-2AEB1241X
Panasonic ERA-2AEB1241X
FIXED RESISTOR ERA-2A Series, Thin Film, 1.24kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
Description:
The Panasonic Chip Resistor - Surface Mount ERA-2AEB1241X is a surface mount resistor with a resistance value of 1.24KΩ and a tolerance of 0.1%. It has a power rating of 1/16W and a size of 0402.
Features:
• Resistance value of 1.24KΩ
• Tolerance of 0.1%