ERA-2AEB1240X
Mfr.Part #
ERA-2AEB1240X
Description
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/16W 0402
Tolerance :
±0.1%
ROHS3 Compliant
Working Voltage :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
124Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Mounting Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
ERA-2AEB1240X
Panasonic ERA-2AEB1240X
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 124Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C